Človek, ktorý nečíta knihy, nemá žiadnu výhodu oproti tomu, čo čítať nevie.
Mark Twain
Musel som to začať takto luxusne citátom, pretože sa s ním naozaj stotožňujem. Dôležitosť kníh v mojom živote dávam na popredné miesto. Čítať a písať vieme preto, aby sme si medzi sebou vymieňali informácie a skúsenosti. Veľakrát aj celoživotné skúsenosti. Vďaka správnym knihám vieme čerpať vedomosti a prežiť niekoľko životov ich autorov, ktorí svoje skúsenosti do tých kníh odovzdali. Ak by som sa mal sám venovať podrobne všetkým témam , ktoré si viem jednoducho z kníh naštudovať, potreboval by som viac času ako na stavbu D1 do Košíc – čiže celé dekády a vyzerá to tak, že aj storočia. Využi teda možnosť, že vieš čítať a za pár drobných si jedným klikom online kúpiš všetko, na čo niekto za celý život prišiel. Poď si so mnou teda prejsť môj výber kníh, ktoré som si pre teba pripravil. Čítaj knihy, nie komentáre na fejzbuku.
V dnešnej dobe je naozaj nespočetné množstvo titulov na prečítanie. Nie je ťažké sa ku knihám dostať ako v minulosti, je skôr problém vybrať naozaj kvalitné knihy, pretože prečítať všetky naozaj nemôžeme. Touto cestou by som ti rád odporučil na základe vlastnej skúsenosti výber kníh, ktoré sa zapísali do môjho sveta a ovplyvnili moju cestu životom.
Nie len čo, ale hlavne kedy
Druhov a žánrov kníh je viac, ako cestovín v Talianskej reštaurácii. A rovnako ako s cestovinami, každý má rád niečo iné – príbehy, detektívky, básne, životopisy, fantáziu, horory, učebnice, alebo fakty. Mojím najobľúbenejším sú hlavne knihy s podtónom faktu, veľakrát podané aj cez príbeh. Na také sa teda aj spolu pozrieme.
Veľmi dôležité na knihe okrem toho čo obsahuje, je aj kedy sa k tebe dostane. Načasovanie správnej knihy je niekedy naozaj kľúčové, pretože ti vie dať odpoveď hlavne vtedy, keď ju hľadáš. Ak máš problémy vo vzťahu a nevieš si rady, určite nepotrebuješ čítať tú najlepšiu knihu o time managemente. Ak nevieš vo firme viesť svoj team, fakt nepotrebuješ aktuálne tú najlepšiu knihu o výžive a upratovaní. Ak potrebuješ nájsť rozptýlenie v smútku a samote, neviem či lexikón nemeckej gramatiky ti padne k úžitku, aj keď je super revolučne spracovaný a odporúča ho tvoj kamoš. Každá z tých kníh môže byť dokonale skvelá, určite ti ju poradil niekto komu zmenila pohľad na svet, ale na svet jeho očami, keď riešil to, na čo kniha ponúka odpoveď. Preto treba siahnuť nielen po správnej knihe, ale aj v správny čas.
Napíšem ti ja moje tipy na knihy, ktoré mne pomohli nájsť odpovede a pomoc, keď som ich hľadal. Keď som mal ťažké obdobie v podnikaní alebo v živote, práve knihy o stoicizme a filozofii mi pomohli. Keď som hľadal motiváciu v behaní alebo cvičení, práve knihy s touto tematikou ma nakopli. Keď som chcel porozumieť svetu a zamestnať si myseľ, siahol som po vedeckých knihách a keď som sa chcel nakopnúť niekým zaujímavým, obzrel som sa po inšpiratívnom životopise. Pre mňa je veľmi dôležité mať prehľad o knihách, aby som v prípade potreby vedel presne po čom mam siahnuť. A presne o tom bude tento výber kníh. Neznamená, že ich musíš všetky hneď teraz prečítať, ale ak budeš hľadať v danej téme odpovede, môže ti môj výber pomôcť sa zorientovať. Ja osobne mám zároveň aj úchylku všetky knihy vlastniť a mať ich pripravené poruke, ak ich budem práve potrebovať. To už ale nechám na teba #JustInTime.
Uprac si to v hlave a v živote
Téma, ktorá zahŕňa sebarozvoj, lifedesign, lifehack, mindset a všetko tomu podobné je samozrejme moja najobľúbenejšia. V posledných rokoch naberá na popularite, pretože si ľudia uvedomujú, že pracovať na sebe je naozaj dôležité. Kníh, ktoré by som odporučil a sú naozaj super, je asi tak sto, každá má vlastnú esenciu úspechu, ale nemáme priestor sa venovať naozaj všetkému. Hodím ti sem zopár mojich tipov a dôvody, prečo som ich sem zaradil.
LifeHacky a lifedesign
Jedna z prvých bol titul Na plné koule od Pavla Šímu, ku ktorej som sa dostal hneď, keď vyšla niekedy v roku 2017 cez jeho podkast. Kniha je o drobných, ale užitočných a praktických lifehackoch od človeka, ktorý na svojom príklade ukazuje, ako si zlepšiť každodenný život. Venuje sa témam produktivity, zdraviu, peniazom, premýšľaniu a celkovo tomu ako byť usmiaty a spokojný zo životom. Odporúčam hlavne začiatočníkom, ktorí hľadajú niečo jednoduché a praktické, čo im pomôže začať robiť zmeny a poriadky vo svojom živote. Zopár myšlienok, ktorými svoj život riadim dodnes, mám práve z tejto knihy.
Keď som si potreboval upratať čas v pracovnom a osobnom živote, siahol som po extrémne užitočnej a minimalistickej knihe od môjho obľúbeného českého autora Petra Ludwiga a jeho Konec prokrastinace. Kniha, ktorej niekoľko výtlačkov som si kúpil, len preto, aby som ich rozdal. Praktická a k veci. To sú kľúčové slová tejto knihy. Prokrastinácia, je to čo máme všetci spoločné a dokonca sa o nej písalo aj v antickej literatúre. Verím, že prokrastinovali aj pravekí ľudia, keď mali ísť loviť mamutov, tak radšej čmárali maľby po stenách (praveké fejzbúky čo sa zachovali dodnes). Týka sa nás všetkých a áno, dá sa skrotiť. Mne osobne pomohla rozhýbať sa vďaka myšlienkam a nástrojom v nej. #LittleButPowerful!
Menej šúchania instagramov a viacej fucus na dôležité veci si si už osvojil a prišiel naozaj čas byť Dizajnérom vlastného života. Ako chcem, aby vyzeral? Uvedomiť si, kde som a kde chcem byť. Pochopiť princípy zmýšľania a uvedomiť si, čo viem zmeniť a ovplyvniť. Nájsť prototyp života, aký by mi urobil radosť. Aj vďaka tejto knihe sa mi podarilo pretaviť niekoľko odvážnych nápadov a životných zmien do reality. Dizajnovanie života je nekonečný proces a táto kniha mi s nim naozaj pomohla.

Myseľ, práca a zvyky
Smer tvojho života už máš nastavený, prišiel čas nastaviť si myseľ. V knihe Nastavenie mysli od Carol Dweckovej nájdeš dôkazy na to, že za naším úspechom nestojí talent ani náhoda, ale to ako sa naučíme na veci reagovať – ako si nastavíme myseľ. Všetky úspechy a neúspechy v živote sú len o našej reakcii ako sa k ním postavíme. Ak si osvojíš rastové myslenie, tak neúspech je pre teba len hnacím motorom, nie traumou. Výchova, učenie, podnikanie, šport – tu všade zužitkuješ, ak si svoju myseľ preprogramuješ. Stojí to za to, naozaj.
Keď si si nastavil myseľ, aby pracovala v tvoj prospech a rast, je dôležité nevzdať sa a osvojiť si kľúčovú vlastnosť – Húževnatosť. Nadväzujúca téma, ktorá odhaľuje kľúč k tomu, ako nezlyhať. Kombinácia vášne a vytrvalosti, ktorá nás dovedie k stanovenému cieľu. Kniha napísaná veľmi prehľadne o tom ako si húževnatosť osvojiť a následne ju kultivovať. Ako sa dostať do flow a ako sa nezastaviť. Využiješ v každom aspekte života.
Ďalší problém s ktorým sa stretávaš aj ty je, že máš pocit že stále pracuješ, ale stále nie je hotovo. Práve na túto tému nám Call Newport napísal svoju žltú knižku Hlboká práca. Snaží sa ti v nej vysvetliť, aký je rozdiel medzi tým pracovať, aby sa pracovalo a pracovať, aby bolo spravené. Rozdiel medzi plytkou prácou, akou je administratíva, emaily a telefonáty, ktorá nemá žiadnu väčšiu pridanú hodnotu a naozajstnou produktívnou hlbokou kreatívnou prácou, kde vznikajú veľké diela. Ako na to? To všetko sa dočítaš v tejto knihe. Nebyť jej, nečítaš ani tieto riadky, lebo by som sa nikdy nedokopal niečo väčšie napísať a spraviť. Díky Call, máš u mňa pivo.
Všetky tieto vedomosti je potrebné pretaviť do života. To, kým sme, o nás hovoria naše zvyky – dobré aj zlé. Kniha Atómové návyky sa na to pozrie naozaj dopodrobna. Žiadnu rádioaktivitu nečakaj, atóm je myslené ako to najmenšie a nedeliteľné, kde môžeme začať – mikronávyky. Ako veľmi nás návyky tvoria. Ako si ich ani neuvedomujeme. Ako proti nim bojovať. Ako si vytvoriť tie správne a ako si ich udržať. Je to naozaj veda a táto kniha je veľmi praktický sprievodca týmto vedeckým odborom. Nájdeš tam hlavne praktické postupy, ako si zvyky do života zaviesť a zlozvyky vyhodiť z okna. Nepodceňuj silu návyku.

Tim Ferriss má odpoveď na všetko
Ak máš veci už celkom upratané a hľadáš koncentrované inšpirácie na všetky témy sveta, tak nekonečná studnica zlepšovákov, vychytávok a príbehov sú všetky počiny od Tima Ferrissa a čo by to bol za výber kníh bez tohto autora. V knihe Nástroje Titánov rozoberá techniky, stratégie, návyky a tajomstvá tých najúspešnejších ľudí na celom svete. Témy sú široké – od zdravia, športu, cez podnikanie až po životnú filozofiu. Stručne, prehľadne a prakticky. Kniha v ktorej si nájde naozaj každý to svoje. Dá sa čítať stále dookola a vždy ti dá niečo nové. Toto je kniha, v ktorej je koncentrovaných toľko múdrosti, že aplikovať všetko ti zaberie viac energie, ako naučiť sa rapovať po islandsky.
Ďalšia výborná kniha od Tima je pokračovanie Titánov s názvom Sila Mentorov. Rovnako obsiahla kniha, kde súborom šiestich rovnakých otázok vyspovedal znova tých najúspešnejších a najzaujímavejších ľudí na svete. Vďaka tejto knihe môže byť tvojim mentorom americký miliardár, Hollywoodska hviezda, alebo svetoznámy spisovateľ. Tomu sa nedá povedať nie. Dostaneš nespočetne pohľadov na rovnakú tému a garantujem ti, že si vyberieš.
Moja najobľúbenejšia kniha od Tima je 4hodinové telo. Kniha, cez ktorú som objavil mnoho princípov v strave a športovaní a zoznámila ma s pojmom biohacking. Je veľká a relatívne stará (2011), ale princípy, ako nazerať na šport a výživu cez použitie vedy v ňom sa nemení dodnes. Nerieši blbosti, ale zameriava sa naozaj na podstatné veci do hĺbky, učí človeka, ako odhaliť podstatu a zamerať sa na ňu. Ak to myslíš so zdravím a športom trocha vážnejšie, za mňa výborná vstupenka do kombinácie vedy a športu a následného biohackingu.

Sila, šport a energia
Pri športe ešte ostaňme a pozrime sa na knihu, vďaka ktorej som objavil čaro otužovania, spoznal Wima Hofa, objavil silu OCR a celkovo si uvedomil silu diskomfortu. Kniha Čo nás nezabije je naozaj perfektne pútavo napísaná. Opiera sa o fakty a skúsenosti investigatívneho novinára, ktorý chcel odhaliť šarlatána, ale nakoniec sa sám dal na jeho cestu. Ak hľadáš niečo čo ti rozšíri obzory a inšpiruje v športe, neváhaj. Odporúča 12/10 ľadových medveďov #InstantBuy.
O cvičení je naozaj veľa kníh. Každá sa zameriava na niečo iné a každý by si mal vybrať to, čo ho zaujíma a v čom sa chce zlepšovať alebo hľadať inšpirácie. Mne sa veľmi páčila kniha Nahý bojovník od samotného kettlebell majstra Tsatsoulineho. V dobe, keď som cvičil kalisteniku a hlavne s vlastnou váhou bola táto kniha pre mňa objavom minimalizmu v cvičení. Makať sa dá všade a keď to zoberieme do extrému, stačia ti na to dva cviky. Naozaj. Aké? Čekni v knihe. A zožeň si kettlebell.
Ak by si tých cvikov chcel trochu viac a si relatívny začiatočník, ktorý sa chce od nuly vymakať na kalistenickeho zabijáka, prípadne si toto čítaš v cele vedľa Kočnera, siahni po knihe Tréning väzňa. Znova minimalizmus, vlastná váha a vycibrená technika. Postupné praktické roky a úlohy, ktoré ťa dostanú do formy a budeš ako z betónu. Existujú aj ďalšie pokračovania, ale odporúčam siahnuť najprv po tomto, všetko podstatné tu nájdeš.
Pri športe ešte ostaneme a pôjdeme sa trochu rozbehať, ako som spomínal v mojom článku o behaní, ak hľadáš motiváciu na behanie, aj dobrá kniha vie nakopnúť. Ja som siahol po bežeckej klasike Stvorení pre beh od McDougalla, kde vysvetľuje to, že nám ľudom je beh naozaj prirodzený a sme naozaj evolučne vyvinutí behať. Veľa behať. Príbeh je podaný pútavo, ale obsahuje aj veľa faktov a bežeckých myšlienok. Ak si nikdy nečítal bežeckú literatúru, toto je výborný začiatok. Ver mi, že po tejto knihe si pôjdeš zabehať! Ďalšie bežecké knihy som spomínal v článku, tak to choď čeknúť.

Nekonečné zdravie
Zo športu sa presunieme k zdraviu. Téma dlhovekosti vo mne zarezonovala už dávnejšie, ale nakoľko sa jedná o celkom nový odbor, veľa kvalitnej literatúry nebolo. Veľkým prínosom bola pre mňa Sinclairova kniha Konec stárnutí. Naozaj komplexný vedecký pohľad lekára a profesora z Harvardu na tému starnutia, ktorú aktívne skúmal cez 30 rokov. Prvá polovica knihy sa venuje štúdiám a vedeckým podkladom toho, že starnutie nie je nevyhnutné a že sa na neho dá pozerať ako na chorobu. Liečiteľnú chorobu. Druhá polovica knihy sa venuje tomu, ako to dosiahnuť už aj v dnešných podmienkach a nečakať na zázraky zajtrajška. Moderná, vedecká a praktická. Nemala by chýbať v knižnici nikoho, kto to myslí so zdravím naozaj vážne. Ako doplnenie odporúčam siahnuť aj po najnovšej knihe od Gundryho – Skryté tajomstvo dlhovekosti.
O sile cirkadiálneho režimu som písal v článku o lepšom spánku. Ak ťa to zaujalo, v knihe Cirkadiálny kód sa tomu venuje autor naozaj dopodrobna, striktne vedecky a podložené dlhoročnou praxou. Téma, ktorej sa v poslednej dobe našťastie začína venovať náležitá pozornosť. Ak chceš byt trocha popredu pred tým, čo je práve v trende, prečítaj si ako si správne nastaviť svoj režim aj pomocou tejto knihy.

Filozofia života
Keď sme si upratali život, nastavili myseľ, začali športovať a zdravo žiť, je čas sa pozrieť aj na to, ako správe žiť – na životnú filozofiu v tomto komplikovanom svete.
Každý z nás si zažil ťažšie obdobie v živote. Práca, vzťahy, Cyberpunk na konzolách, alebo zdravotné problémy. Niekedy sme silní a niekedy menej. Vtedy je dobré siahnuť po pomoci, skôr ako po poháriku. Mne napríklad v ťažkej situácii pomohla kniha od Frankla s názvom Hľadanie zmyslu života. Keď som si prečítal o tom, že aj ľudia v koncentračných táboroch vedia bojovať o víziu lepšej budúcnosti, veľa mojich pseudoproblémov nabralo nový rozmer. Veľmi silná kniha, ktorá ani nemusela vzniknúť, ak by sám autor nenašiel zmysel a silu prežiť.
Ryan Holiday je popularizátor moderného stoicizmu a jeho knihy Prekážka je cesta a Kľúčom je kľud vychádzajú z tejto filozofie. Na krátkych skutočných príbehoch ukazuje, ako rôzne historické osobnosti vedeli zvíťaziť nad nepriazňou osudu a ako je dôležité kultivovať kľud v duši. Veľmi inšpiratívne príbehy, vďaka ktorým si uvedomíš, že aj na ten svoj život sa dá pozerať cez inú optiku. Všetko je o tom, ako sa k tomu postavíš a ako si to zariadiš. Neposer to.
Stoicizmus sa stal mojim najlepším kamarátom a pomocníkom nielen v ťažkých časoch, ale v živote všeobecne. Antická filozofia, ktorá sa v posledných rokoch dostáva do popredia, učarovala aj mne. Čítal som priamo diela od Senecu, Marka Aurélia alebo Epiktéta, ale ich relatívna obtiažnosť a aplikovateľnosť ma trochu odrádzala. Neskôr som narazil na knihu Jak žít dobrý život, ktorú spoluvydal u nás Pavel Macek a ihneď som si ju obľúbil. Ak chceš porozumieť stoicizmu a hlavne jeho praktickej aplikovateľnosti do moderného života, za mňa najlepšia možnosť je cez túto knihu. Samotné praktiky, ako sa vyrovnať s ťažkými situáciami, ako si udržať nadhľad a kľud aj v nepriaznivých situáciách a ako žiť spokojný a vyrovnaný život. Nie je to marketing, mne to naozaj pomohlo aj v týchto časoch korona vírusu.
Ak sa bavíme o životnej filozofii, nemohol by som nespomenúť skvelého autora Marka Mansona a jeho dve knihy ,,zo života,,. Jemné umenie mať veci v p**i a jeho pokračovanie Všetko je v p**i hovoria už podľa názvu, že sa bude jednať o taký ten praktický návod na bežný život. Mark super píše a jeho knihy sa nielen dobre čítajú, ale zanechajú v človeku aj stopu, ktorá nás naučí, že celý svet sa netočí len okolo našej riti a nemusíme byt superstar vo všetkom, čoho sa dotkneme. A je to úplne ok.

Inšpirácia u druhých
Ak hľadám trocha inšpirácie do života, občas siahnem po životopise niekoho, kto podľa mňa má čo povedať. Takýmto životopisom bol napríklad Total Recall od Arnolda Schwarzeneggera. Perfektná kniha, ktorá mi znova dokázala, že ak si ide človek za svojím, nezastaví ho nič. Prvá časť knihy hovorí o tom, ako Arnold cvičil v dobe, kedy sa to bežne nerobilo a dobil tým svet. Neskôr popisuje svoj život v Amerike a ako natočil tie najlepšie akčáky, na ktorých sme vyrastali. Záver knihy venuje svojej politickej kariére. Na to, že má kniha asi milión strán, sa číta rýchlo a pútavo a po jej prečítaní máš tiež chuť kandidovať na prezidenta vesmíru a pritom zdvíhať železo.
Inšpiratívnych životopisov je naozaj veľa, dobrý je určite ten Jobbsov, Einsteinov, Da Vinciho alebo Baťov. Mne z týchto všetkých najviac zachutil ten o Elonovy Muskovi. Čítal som ho relatívne aktuálny (niekedy v 2017) a naozaj som sa touto knihou nadchol. Nie ani tak tým, ako sa pletie z hovna bič a čo dokázal, ale spôsobom, ako tento šialený psychopat pristupoval k podnikaniu a k životu. Ako si šiel za svojím, nech to stálo čo to stálo a nezastavil ho predčasný úspech ani katastrofálny neúspech. Naozaj inšpiratívny príbeh, ktorý aktuálne stále nemá konca a Elon prekvapuje aj po prečítaní tejto knihy každým dňom. Uvidíme, kedy a kam nás svojimi raketami zavezie.

Vesmír a budúcnosť
Keď už sme pri tom vesmíre, ako vyštudovanému vedcovi, nedá mi nespomenúť aj nejakú tú populárne vedeckú literatúru. Vždy som mal rád vesmír a voňali mi aj princípy kvantovej fyziky. (Nie výpočty, tie som nemal moc rád). Vždy ma fascinoval vesmír s tým, ako je rozľahlý a čo všetko je v ňom možné, ale len ťažko sa to chápe našou obmedzenou mysľou. Steven Hawking bol úžasný popularizátor aj tak ťažkej témy, ako je fyzika časopriestoru, čierne diery a vesmír celkovo. V jeho knihách Ilustrovaná stručná história času a Vesmír v orechovej škrupine úžasne jednoduchým spôsobom podáva naozaj ťažké témy. Ak ti fyzika v škole moc nešla, nevadí, princípy pochopíš a možno si konečne uvedomíš, ako je ten svet a vesmír naozaj komplikovaný. Ak si vo fyzike zbehlý, tiež tu nájdeš veľa nového. Aj vďaka týmto knihám možno lepšie pochopíš nezmyselnosť a bezvýznamnosť svojho bytia v tomto vesmíre.
Ak tvoj záujem prejde trocha ďalej a učaruje ti nielen vesmír a kvantová fyzika, ale aj ďalšie prírodné vedy, našiel som perfektnú knihu znova aj pre laikov. V tejto knihe sa znova rozpráva o kvarkoch, vlnových rovniciach, mačkách v krabici a tom, prečo vlastne nič o tomto svete nevieme. O čem víme prd má skvelé príklady, ilustrácie a zábavné prirovnania, ktoré pochopí naozaj každý. Siahni po tejto knihe, ak chceš mať trochu prehľad o tom, ako tento svet funguje a občas zaflexiť na rodinnej oslave. #QuarkSemBozónTam.
Keď pochopíš, ako funguje tento svet a čo o ňom nevieme, poďme trocha pofantazírovať o tom, čo nás čaká v budúcnosti. Čítal som viacej kníh, ktoré sa venovali futurizmu – toho čo nás asi čaká v budúcnosti a najviac sa mi páčila kniha Homo Deus od Harariho, pokračovanie známeho Sapiens. Táto kniha mi dala samozrejme viacej otázok ako odpovedí a naučila ma o veciach premýšľať s nadhľadom. Venuje sa témam, ako umelá inteligencia, genetické úpravy, transhumanizmus (robotické implantáty, vylepšovanie človeka), cestovanie vesmírom, rozšírené vedomie a podobne témy. Naozaj šialená jazda toho, čo nás v živote čaká. Prečo sa dožijeme 500 rokov, či to je dobré alebo zlé a či sa nechať geneticky modifikovať, roboticky upraviť a kedy je to už moc. Ak si myslíš, že sú to blbosti, ktorými sa netreba teraz zaoberať a sú to rozprávky, tak práve pre teba je táto kniha, aby si pochopil, ako zložitý svet je a ešte len čoskoro bude.

Vybral som pre teba knihy, ktoré mňa osobne niečím zaujali, ovplyvnili, alebo nasmerovali. Neznamená to, že sú to jediné a tie najlepšie knihy, pretože každý deň sám objavujem nové a boli tu pre mňa v správny čas. Ak máš nejaké tipy na tvoje knižné lifechangery, napíš mi do komentáru, alebo na fajzbúčiku, potešíš ma. Čítaj veľa a neposer to!