Čo to sakra ten HH je?
Je teda ten Hurricane heat bežný Spartan Race, alebo nie je?
Hmm, je aj nie je! Poďme si to rozobrať na drobné a dozvieš sa viac.
Okolo HH je príjemná atmosféra tajomna, ktorá je jeho súčasťou, nebudem ti teda kaziť zážitok tým, že ti všetko prezradím (pretože viem, že na najbližšom HH sa po prečítaní tohto článku vidíme). Každý hurikán je iný a vždy jedinečný a aj to je jeho čaro. Aj keď to organizuje Spartan, nepreteká sa na časy, nebehá sa cez klasické prekážky a ani sa nedá vyhrať. Dá sa len prežiť a úspešne ukončiť. Dá sa aj nedokončiť? Samozrejme, ale o tom neskôr.
Jedná sa hlavne o teamový event, najviac podobný bežným military a survival bootcampom. Spoločnými silami s teamom a občas aj ako jednotlivec sa snažíš splniť úlohy, ktoré ti zadáva Krypteia – človek, ktorý vedie celý HH a zadáva úlohy a rozhoduje o ich splnení. Úlohy sú natoľko rôznorodé, že snáď nikdy sa nedajú predvídať. Jediné, čo sa predvídať dá je, že budú náročné, občas špinavé, niekedy treba premýšľať, ale aj rýchle konať. Budeš potrebovať používať veci zo svojho gearlistu ako ducktape, paracord, nôž a podobne. Úlohu treba proste dokončiť, veľa krát je to nie len o sile, ale aj kreativite teamu ako úlohu dokončia a čo nie je zakázané je povolené. K úlohám samotným sa dostaneme neskôr.

Hurricane Heat má rôzne dĺžky od 4 hodín cez 12 až po príjemných 24. Nepozerá na to či je deň, noc, zima, horúčavy, dážď, únava, nepýtaj spánok ani oddych.
Čakaj neočakávané a prijmi všetko, čo je pred teba postavené. Splň svoju úlohu!
Samotný Hurricane heat má svoje pravidlá, má svoj kódex – tzv Warrior Ethos a aj svoju históriu.
Warrior Ethos
Je súbor 4 viet, ktoré si zafixuj do pamäte. Ak to nevieš predtým, ako ideš na HH, garantujem ti, že po tom, ako ukončíš svoj prvý Hurricane ich budeš vedieť naspamäť. Je v ňom vyjadrená myšlienka celého HH. Nevzdať sa, zvládnuť to, na čo si prišiel a nemyslieť pri tom len na seba.
Dôležité je splniť všetky úlohy – will always place the mission first
Vydržať do konca a za každú cenu – I will never accept defeat, I will never quit
Myslieť na team, pretože to nie je len o tebe – I will never leave a fallen comrade
Nauč sa to už teraz, to je moja rada na začiatok, poďakuješ mi neskôr!
Keď prišla búrka – ako to celé vzniklo
A prečo sa to volá Hurricane Heat? V roku 2011, keď hurikán Irene udrel plnou silou na východné pobrežie USA, musel vtedy Spartan zrušiť svoje klasické nedeľné preteky. Nie každého to ale odradilo, pretože pre pravého Spartana predsa nejaký hurikán, čo utŕha strechy a berie kravy z kravína, nemôže byť prekážka. Preto sa našlo cca 150 pravých Spartanov (…ehm neviem čo by na to povedala poisťovňa) a spolu s Joe De Sena sa rozhodli, že si takéto dokonalé OCR podmienky nemôžu nechať ujsť. Rozhodli sa spraviť si vlastný pretek s vlastnými kreatívnymi úlohami a pravidlami.
Prebehli celú trasu preteku počas hurikánu, nosili celý čas sandbagy a na každej prekážke robili 30 burpees bez ohľadu na to, či ju zdolali. A práve v týchto nehostinných podmienkach plných dažďa, nekonečných burpees a sandbagov sa zrodil prvý HURRICANE HEAT!

We are the STORM!
Na čo všetko sa mám teda pripraviť?
Ak máš otázky, nie si pripravený... takto by som definoval samotnú prípravu 🙂 Z tejto stručnej definície vyplýva, že príprava má byť hlavne psychická. Odhodlanie zotrvať a splniť každú úlohu ktorú dostaneš. Bez ohľadu na podmienky. Nepýtaj sa prečo, pretože to nie je podstatné, tak ako v reálnom živote. Veci sa ti dejú a je potrebné ich zvládnuť, nič iné ťa nemusí zaujímať. Nič iné nie je podstatné.

Úlohy sú kreatívne a každý Hurricane Heat je jedinečný v téme, ktorá ho sprevádza, v unikátnom gearliste, čo si musíš priniesť a v unikátnom prostredí, v ktorom sa koná. Niektoré úlohy vyžadujú teamovú kooperáciu, niektoré silu jednotlivca, iné trpezlivosť.
Jediné, čo máš vedieť je, kedy a kde máš byť a čo si máš so sebou priniesť – tzv. gearlit. A to je jediné, čo sa dozvieš pred samotným eventom.
Čo si mám priniesť?
Gearlist je zverejnený približne týždeň pred eventom a obsahuje štandardnú výbavu, ktorá je rovnaká pre každý HH a tzv. special items, ktoré je potreba zabezpečiť iba na ten konkrétny HH a odzrkadľuje tému, alebo špeciálne úlohy.
Medzi univerzálny gearlist si priprav veci ako nôž, čelovku, ducktape, paracord, čierne fixky, jedlo, ruksak a podobne. Základné veci, ktoré je proste treba vždy.
Ako special item môže byť čokoľvek. Tehla, melón, tenisové loptičky, drevená doska, závažie, sviečky, odpadová rúra a podobne. Niekedy fakt čakám, že tam bude piest z AMG motora, vianočný kapor, alebo prd jednorožca. Nepýtaj sa, proste to dones.
Gearlist je povinný. Ak si retard a nieco ti chýba, zabudneš, alebo zle pochopíš, budeš niesť za to následky. Ak neprinesieš special item, je možné, že ti nebude dovolené ani zúčastniť sa. Over si, že máš všetko správne. Pýtať sa ťa nikto nebude!

Využitie gearlistu bude počas celého HH rôzne a záleži na jeho náročnosti a dĺžke, čo všetko bude treba. Nikto nevie.
Mimo predpísaného gearlistu mysli aj na to, čo máš oblečené. Mysli na to, aké je ročné obdobie a sleduj počasie vopred. Ak ideš na jesenný HH nezabúdaj, že noci sú chladné a teplotný rozdiel je aj 20 stupňov od dňa, alebo ak cez deň v lete praží slnko a ideš na denný HH, mysli na to, že ťa vypečie. Ak hlásia dážď, priprav sa na to tiež.
Obuv by mala zvládnuť členitý terén, blato aj vodu. Nebudeš sa mať kedy prezuť ani meniť ponožky. A ak áno, dlho suché nebudú.
Oblečenie musí byť čierne. Prečo? Lebo! Zvoľ si to, v čom ti je športovo pohodlne, nudiť sa nebudeš a potiť sa budeš za dvoch. Nič, čo ťa tlačí alebo odiera, ale nech to je čiernej farby.

A čo tie úlohy? Čo tam budeme robiť?
Úlohy ti nepoviem aké presne budú, ale môžem ti poradiť, na aké tipy sa môžeš pripraviť. Ak chceš byť FINISHER a na konci dostať vytúžené Dog tagy, snaž sa ich splniť čo najviac a najlepšie ako vieš. Vo väčšine prípadov za rôzne úlohy dostaneš ,,náramky“, ktoré zbieraš počas celého eventu. Na konci je potrebné mať vopred určený počet náramkov aby si bol úspešný finisher.
Náramky zbieraš za individuálne úlohy ako jednotlivec, ale aj za teamové úlohy, kde dostane náramok celý team. Máš preto šancu zamakať aj individuálne ak sa teamu nedarí, alebo naopak, ak ti to nejde individuálne, team ťa podrží. Získať náramok nie je samozrejmosť a každý jeden je vytúžená odmena za úlohu.
Už na začiatku HH si rozdelený na teamy a so svojim teamom zostaneš zväčša do konca HH. Team si nevyberáš, si pridelený. Spolupráca a empatia s cudzími ľuďmi je preto kľúčová. Pri teamových úlohách robíte rovnaké úlohy oba teamy, ale len jeden môže vyhrať – splniť úlohu skorej, efektívnejšie, správne pochopenie úlohy a podobne. Team, ktorý vyhrá, dostane náramok. A áno, môžu sa stať aj nečakané veci – nezabúdaj na to!
Ako príklad teamovej úlohy je napríklad dostať rôzne veci na rôzne miesta za použitia rôzneho gearu. Verím, že moja konkrétnosť ti teraz pomohla 🙂

Individuálne úlohy sú väčšinou zamerané práve na výkonnosť, silu, odhodlanie, alebo výdrž jednotlivca. Napríklad plank challenges, plazenie, burpees, alebo podobné radosti, kde tí najrýchlejší a najlepší nezávisle od teamu získavajú svoj vytúžený náramok. Áno bolí to, a tak to má byť!
Úlohy nie sú len na fyzickú výdrž a silu. Veľakrát – hlavne pri dlhších HH ako je 12Hr alebo 24Hr sa plnia aj rôzne puzzle, pamäťové, alebo orientačné úlohy. Vedieť spraviť tisíc klikov ako náš expremiér nie je jediná podmienka úspechu. Potrápiš si aj hlavu, alebo trpezlivosť a ver že po 20tich hurikánskych hodinách bez spánku je aj drobná slovná logická úloha problém. #TrueStory
A aký je priebeh toho hurikánu?
Hrubá kostra je vopred daná a podobná. Začíname stretnutím na vopred určenom mieste a čase (väčšinou v noci), registrácia, odovzdanie reverzu a následné tiché nekonečné čakanie na to čo príde. V úvode dostaneš svoje číslo, ktoré sa stane tvojím menom na najbližšie hodiny. Hneď na začiatku prichádza gear check, kde zistíme, či všetci máme všetko, čo budeme potrebovať a následne milovaný warm up – rozcvička ktorá je vždy iná a kreatívna.
Po rozcvičke sa konečne naplno začína Hurrican Heat, na ktorý si sa odhodlal ísť. Jeho dĺžka je vopred daná – 4 hodiny, 12 hodín alebo 24 hodín. Niektoré HH eventy ako napríklad medzinárodný H3X majú svoju postupnosť a úlohy sa stupňujú a máš možnosť si vybrať dĺžku, ktorú zvládneš. Po prvých 4 hodinách môžeš odísť ako finisher 4hr a ostatní pokračujú ďalších 8 hodín, aby boli finisheri 12Hr . Po 12tich hodinách môžu byt finisheri 12Hr, alebo sa znova odhodlať ísť na 24Hr. Ak ale skončia, (nemajú náramky, dobrovoľne lebo nevládzu a podobne) inokedy ako v tieto dané časy NIE SU finisheri ani tých nižších úrovní. Ak sa raz rozhodneš, nes následky a makaj, neskúšaj šťastie! Zvládni, na čo si sa odhodlal, skúšať môžeš elektriku v zásuvke, nie HH!

Na vytúženom konci, ak splníš všetky podmienky na to, aby si bol finisher, dostaneš ako odmenu sexi finisherské tričko, ktoré ti dá +100 Legacy a +50 charizma, ak ho budeš nosiť. K nemu dog tagy s ethosom, aby si ho mal vždy pri sebe a tretinku do storm trifecty. Storm trifectu si vyskladáš z tretiniek 4,12 a 24 Hr – obdobne ako Sprint, Super a Beast v štandardnom Spartane.

Mám nejako špeciálne trénovať?
Hlavne trénuj nie len telo, ale aj myseľ! Robiť PRká na deadlifte v posilke je síce fancy, ale na HH ťa úplne nepripraví. Samotný komplexný tréning na bežný Spartan Race ale úplne postačuje čo do fyzičky. Snaž sa hlavne trénovať v teréne a trénuj s vlastnou váhou klasické cviky ako planky, výpady, drepy, angličáky, brušáky – tým nikdy nešliapneš vedľa. Zaraď tréningy so záťažovou vestou, ruksakom, alebo inou záťažou, pretože ,,extra váha,, je veľmi obľúbená súčasť gearlistu a bežne býva aj 20kg ako bonus do ruksaku.
Odporúčam ti kamarátiť sa s tréningom v daždi, teple, zime a samozrejme v noci. Noc je neoddeliteľná súčasť HH a takisto aj voda a nepriazeň počasia. Vyklimatizované fitko je super na cvičenie, ale na dlhšie hurikány treba hľadať záľubu v diskomforte. Ak máš odbehnuté nejaké Spartany, je to len bonus pre teba, čo sa tréningu a mentality týka, ale nie je to podmienkou. A nezabúdaj na dĺžku tréningu, ak sa rozhodneš ísť ďalej ako 4Hr, buď pripravený makať naozaj dlho!

Tréning mysle je hlavne o tom, pochopiť zmysel toho, čo ti má Hurricane Heat priniesť. Písal som o tom v tomto článku, ale v skratke – nauč sa prijímať úlohy, nepýtaj sa prečo a proste ich splň najlepšie ako vieš. Niektoré budú bolieť, niektoré nebudú dávať úplne zmysel, iné budú šialené už len pri predstave, ale ver, že tvoj team a tvoje odhodlanie to všetko zvládnu! HH je pre mňa taká malá škola stoicizmu – Neplytvaj energiu nad tým, čo nemôžeš ovplyvniť (zadanie úlohy, počasie, team), ale sústreď sa na to, čo môžeš ovplyvniť (plnenie úlohy, odhodlanie, ktoré do toho dáš). Veď prečítaj si o tom viac tu.
Tak čo pridáš sa?
Hurricane Heat je tu hlavne pre tých, ktorí hľadajú výzvu, chcú sa niekam posunúť, niečo nové sa naučiť a spoznať svoje limity. 4 hodinový HH je taká vstupenka do Spartan Endurance – kde si vyskúšaš ako to celé prebieha a prežiješ prvé hodiny s Krypteiou. 12 hodinový HH je už skúška vytrvalosti a odhodlanosti, no a 24 hodinovka je už naozaj pre tých, ktorí hľadajú svoje dno a limity. Ak to máš všetko za sebou a je ti málo, skús sa pozrieť na AGOGE, ktoré trvá niekoľko dní a nocí, úlohy sú tam úplne z iného sveta a môžeme povedať, že to je taký vrchol celého Endurance. Čekni si to, fakt sranda.
Ak sa rozhodneš ísť na Hurricane Heat, nebudeš ľutovať, pretože už len to rozhodnutie ísť do neznáma a diskomfortu je znakom toho, že vieš nad sebou vyhrať. Budeš finisher? Verím, že áno. Urobíš pre to všetko spolu so svojím teamom! A ak nie? Nevadí, postaviť sa v noci s plným ruksakom na chrbte medzi ostatných Hurikáncov s odhodlaním spraviť maximum, je samotná výhra! Nikdy tu ale nie si sám!
Pridaj sa k nám, staň sa súčasťou búrky a hlavne NEPOSER TO!


stroj 💪